prof. Jan Żaryn w zarządzie Stowarzyszenia Ruch im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który przyznał nagrodę jego imienia ś.p. Władysławowi Stasiakowi.

Śp. Władysław Stasiak, były szef Kancelarii Prezydenta, jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej, został pośmiertnie pierwszym laureatem Nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego, ufundowanej przez zarząd Ruchu Społecznego imienia Lecha Kaczyńskiego.

O ustanowieniu nagrody oraz jej przyznaniu Władysławowi Stasiakowi poinformował prezes Ruchu Maciej Łopiński. Wyróżnienie to przeznaczone jest dla „osób, które w działalności publicznej dobrze służą polskiemu państwu i wspólnocie narodowej”.

Kolejne nagrody będą przyznawane – jak zapowiedział Maciej Łopiński – 27 września, w Dniu Podziemnego Polskiego Państwa, czyli w rocznicę powołania w 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, poprzedniczki Armii Krajowej.

„(O Władysławie Stasiaku) można powiedzieć bez najmniejszej wątpliwości, że był państwowcem, że był człowiekiem, który w swojej długoletniej mimo krótkiego życia aktywności publicznej służył państwu i państwu jako państwu bez żadnych wymiarów partykularnych chciał służyć” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że Ruch i przyznawana nagroda przyczynią się do odkłamania dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego.